Králický Sněžník 15.-16.6.2019

16.06.2019

Dvoudenní turistický výlet na Králický Sněžník
Třetí červnový víkend se pro děti z turistického kroužku nesl ve znamení poznání a dobrodružství. Byla to pro mnohé velká výzva. Jeseníky máme za ty dva roky celkem hodně prochozené, tak hledáme další cíle našich výprav. A tentokrát padl los na nádherný masiv Králického Sněžníku. A protože je tento vrchol od našich domovů vzdálenější, rozhodli jsme se, že výlet bude i s přespáním na horské chatě. V sobotu ráno se sešlo 22 malých turistů a turistek, k nim 4 dospalé průvodkyně.

Vlak a autobus nás vyvezl až k chatě Návrší, to byl náš base camp nebo li základní tábor, který byl ve výšce 880 m.n.m.. V base campu jsme nechali téměř všechny věci a sebou do batůžku vzali jen to, co bude potřeba na celkem náročný výstup. Vodu, svačinu, odhodlání, dobrou náladu. Od vrcholu, který nese stejný název jako celé pohoří (1424m.n.m.), nás dělilo 6 km a 544m převýšení. Nebylo na co čekat a hned jsme vyrazili. Obloha byla bez mráčku, k celkem prudkému kopci tedy přibylo ještě i čelit pořádnému horku. Děti využívaly každé příležitosti vykoupat se v potůčkách, které jsme po cestě potkávali. Namáčely kšiltovky, trička i vlasy. Cesta na vrchol nám zabrala 4 hodny, ale stálo to za to. Nádherný otevřený výhled byl fascinující a hodně větrný. Zastavili jsme se u pramene řeky Moravy. Děti mezi sebou vedly diskuzi na téma, jak se z tak malého pramínku vody může stát tak velká řeka. Velmi zajímavě si navzájem doplňovaly informace a rozšiřovaly obzory. Návštěvu kamenného slona - nepsaného symbolu Kralického Sněžníku - jsme si také dopřáli. I přes námahu naše duše byly dobity pozitivní energií a v takovém rozpoložení jsme se vraceli na chatu Návrší. Tam nás kuchaři očekávali s teplou večeří. Po večeři měly děti volnou zábavu a čas k zrelaxování. První den měly v nohách náročných 12 km. V neděli nás po snídani čekalo 6 km klesání do Starého Města pod Sněžníkem, odkud naše cesta vedla po železnici až do Šumperka.

Velmi děkuji za tak příjemný čas s tak pohodovou skupinkou dětí a vedoucích.

Také děkujeme našim finančním podporovatelům: Olomoucký kraj, obce Rapotín, Petrov nad Desnou, Sobotín a Rejchartice, firma SUEZ Využití zdrojů, a.s. a také jednorázové finanční injekce od Nemocnice Šumperk, a.s.. Velmi si této pomoci vážíme.

Těšíme se v září na pokračování našeho turistického seriálu.

Veronika Sáblíková

předsedkyně spolku

Děkujeme za finanční podporu:
Nemocnice Šumperk, a.s., SUEZ Využití zdrojů, a.s., Olomoucký kraj,
obcím Rapotín, Petrov nad Desnou, Rejchartice, Sobotín